K trendu poslední doby patří lité anhydritové potěry – ANHYDRIT.
Anhydritové potěry
Samonivelační potěr z anhydritu (síranu vápenatého) lze použít pod jakoukoliv nášlapnou vrstvu v rodinných domech – jak v novostavbách, tak při rekonstrukcích podlah, v obytných budovách, ve školách, v kancelářích, v nemocnicích, tělocvičnách a sportovních halách, v lehkém průmyslu apod.
Jen je třeba zvolit správnou pevnostní třídu a výšku potěru, s kterou Vám poradíme.
Aplikace může být:
- na pevný podklad od 10 mm – spojovací potěr
- na tepelnou – kročejovou izolaci od 35 mm
- na separační izolaci – folii od 30 mm
- na podlahové topení – polystirén, systémové desky od 35 mm nad topením – topný potěr.
Je nutné, aby po obvodu na všech svislých konstrukcí, byly dilatační pásky, první dva dny se nevětralo a potěr se chránil před průvanem. Orientační spotřeba cca 19 kg/m2 na 10 mm tloušťky.
Teplota při aplikaci musí být v rozmezí 5-30°C. Pochůznost při 20°C po 24 hodinách, spuštění podlahového topení po pěti dnech – nutné dodržovat diagram ohřevu pro vytápěné potěry, zatížitelnost po 4-5 dnech a vyzrálost – montáž finálních vrstev cca jeden týden na 10 mm tloušťky – zbytková vlhkost pro následné povrchy 0,5 % CM a 0,3% CM u vytápěných potěrů.
Díky bezporézní konzistenci je anhydrit výbornou volbou pro podlahové topení – teplovodní i elektrické. Rovnoměrně se prohřívá, má minimální roztažnost a zároveň velmi dobře vede teplo.
NAVÍC mají anhydrity oproti obyčejným potěrům výhody:
- v rychlosti aplikace až 1000 m2 za den
- vysoká tekutost zaručuje bezproblémově dosáhnout ideální rovinnost
- výborná tepelná vodivost
- kvalita potěru a povrchu, který šetří další náklady při pokládce finálních krytin
- aplikace bez dilatací
- vysoká pevnost v tlaku a ohybu
- pořádek na staveništi
Při následné aplikaci neprodyšných krytin a povrchu z vyššími nároky na podklad, doporučujeme povrch přebrousit rotační bruskou zrnitostí P16 a po dokonalé zaschnuté penetraci povrch zušlechtit stěrkou.
POZOR anhydrity nejsou vhodné do exteriérů, jako finální pochozí vrstva, do míst s trvalým mokrým provozem (např.: vývařovny, veřejné sprchy, prádelny, pochozí plochy u bazénů apod.).
V bytové výstavbě v koupelnách se musí provést hydroizolace před konečným povrchem.